'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ

--- Forum ενάντια στα δήθεν ---

Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Είδες η Δ.Ε.Η;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης

Αριθμός μηνυμάτων : 147
Registration date : 20/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Είδες η Δ.Ε.Η;   Κυρ Μαρ 09, 2008 10:51 am

---> Ταξικός διαχωρισμός Νο1: Γίνεται διακοπή ρεύματος στο Πέραμα, στο δυάρι με την γερόντισσα που η ζωή της εξαρτάται από το μηχάνημα αναπνευστικής υποστήριξης ή αιμοκάθαρσης. Την ίδια στιγμή, οι μεγάλοι δημόσιοι και κρατικοί οργανισμοί ΕΧΟΥΝ ΡΕΥΜΑ 24ΩΡΕΣ ΤΟ 24ωρο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ. Καθαρός ταξικός διαχωρισμός λοιπόν. Βρείτε τα κίνητρα.
---> Ταξικός διαχωρισμός Νο2: Το 90% των επιχειρήσεων δεν έχει την δυνατότητα απόκτησης ηλεκτρογεννήτριας για να υποστηρίζει επαρκώς τις ανάγκες τους σε ρεύμα. Αποτέλεσμα: Μεγάλη οικονομική ζημιά στους “μικρομεσαίους” σε αντίθεση με τους “μεγάλους”, που συνεχίζουν απτόητοι.
---> Ταυτότητα: Οι μπροστάρηδες των “κινητοποιήσεων”, είναι οι αμόρφωτοι άχρηστοι μπουρτζόβλαχοι, που φίλησαν κατουρημένες ποδιές για να διοριστούν την δεκαετία του 80’ με το ΠΑΣΟΚ. Σήμερα, μισθολογικά, καθαρίζουν κατά μέσο όρο 3500 euro το μήνα έκαστος.
---> Ιστορικό 1: Πότε άρχισαν οι κινητοποιήσεις; Την στιγμή που άρχισε να τους αγγίζει και εκείνους το νέο ασφαλιστικό νομοσχέδιο. Λίγο καιρό πριν, σφύριζαν αδιάφορα σε οποιαδήποτε κινητοποίηση γινόταν γύρω τους. Θυμηθείτε την “εγγύηση” Καραμανλή στους εργαζόμενους της ΔΕΗ πριν ένα εξάμηνο, ότι το νέο ασφαλιστικό δεν θα τους άγγιζε. Αμ δε…
---> Ιστορικό 2: Αυτοί που κατεβάζουν διακόπτες σήμερα, υποστήριζαν τις απαράδεκτες αυξήσεις τιμολογίων χθες. Τώρα, με την γενική κατακραυγή (και για να χρυσώσουν το χάπι) τις καταδικάζουν.
---> Γεγονός: Οι εκπρόσωποι των πραγματικά αδικημένων ειδικοτήτων της ΔΕΗ (εργάτες στα λατομεία, εναερίτες κλπ), δεν έχουν πάρει ακόμα τον λόγο. Αν και εξαιρετικά επικίνδυνες ειδικότητες με μεγάλο ποσοστό ατυχημάτων, για κάποιο περίεργο λόγο, δεν έχουν εμφανιστεί σχεδόν καθόλου στα ΜΜΕ…
---> Δεν τίθεται λοιπόν θέμα “εργατικής αλληλεγγύης”. Η συγκεκριμένη “κινητοποίηση” είναι εξ ορισμού ύποπτη. Και στην τελική, ξέρετε κάτι; Το ηλεκτρικό ρεύμα ΔΕΝ αποτελεί είδος πολυτελείας. Είναι βασική ανάγκη. Το πληρώνω ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ και ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να το στερούμαι για εξατομικευμένα συμφέροντα. Και ειδικότερα όταν σκέφτομαι όλα τα παραπάνω…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://itaniepitas.blogspot.com
ΘΗΣΕΑΣ
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης

Αριθμός μηνυμάτων : 47
Registration date : 27/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδες η Δ.Ε.Η;   Κυρ Μαρ 09, 2008 1:48 pm

Έχεις απόλυτα δίκιο V.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως όσο οι εργαζόμενοι είναι χωρισμένοι σε σωματεία, συνδικάτα κλπ με διαφορετικά συμφέροντα τόσο τα δικαιωματά μας θα μειώνονται. Θα έπρεπε να υπάρχει ένας ενιαίος φορέας(σωματείο, συνδικάτο) που να κατοχυρώνει τα δικαιώματα κάθε εργαζομένου. Οι ΔΕΗτζηδες είναι από τους ευνοημένους. Έλα ΔΕΗτζή μου στον ιδιωτικό τομέα να δεις τι γίνεται. Μπορείς να μιλήσεις για απεργία; Όχι να κάνεις απεργία, απλά να μιλήσεις. Την άλλη μέρα θα σε παραιτήσουν. Ούτε καν θα σε απολύσουν. Πουλημένα τομάρια λοιπόν και οι ΔΕΗτζήδες. Μπορούμε να ξυπνήσουμε όλοι και να πούμε ¨αύριο γενική απεργία¨.Οι απεργοσπάστες θα τρώνε ξύλο και απαιτούμε ενιαίο μισθολόγιο και αφάλιση ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ τους εργαζομένους, άσχετα με την ειδικότητά τους και τα πτυχία τους. Όλοι έχουμε ψυχή. Γιατί κάποιοι να παίρνουν 3 χιλιάρικα και άλλοι 700 Ευρώ; Όλα τα άλλα είναι φούμαρα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
johnniebegood
Λοχαγός Μόρας
Λοχαγός Μόρας

Αριθμός μηνυμάτων : 153
Τόπος : Γαία
Registration date : 21/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδες η Δ.Ε.Η;   Κυρ Μαρ 09, 2008 8:16 pm

εγω δεν μπορω να απεργησω γιατι χεστηκε η Κλαρα στου Αρναουτογλου αμα το κανω.

το ρευμα ομως το πληρωνω και μου ηρθε ανεβασμενο στα υψη το γ@μημενο.

δεν διαμαρτυρομαι οταν κλεινουν τους δρομους, δεν διαμαρτυρομαι οταν κοβουν το ρευμα, αλλά μια καθολικη απεργια δεν εχω δει στην ζωη μου, και δεν ειμαι τζοβενο...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://www.johnniebegood.gr
Morg
Οπλίτης (Όμοιος)
Οπλίτης (Όμοιος)

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Registration date : 24/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδες η Δ.Ε.Η;   Τρι Μαρ 11, 2008 9:18 pm

emena pios me pleronei pou to magazi ine ypogeio kai xoris revma den boro na doulepso, ta pedia mou ti tha ta taiso , skata?

i eleftheria tou enos stamataei eki pou arxizi tou allou , giati na me gamane 10 malakes pou vgazoun 8plasia lefta apo mena epidi otan tha skatogerasoun den tha pernoun sintaksi 21893501235812350 euro alla kanoniki? ola ine analogika . pernis 3000 euro? edines 3plasia apo ton 700ri gia asfalistra? epairnes omos 4,kati fores parapanw ap afton mistho. kanta masouri apo tora kai skase.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
John Black
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Registration date : 21/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδες η Δ.Ε.Η;   Παρ Μαρ 14, 2008 12:58 pm

«Θυμηθείτε την “εγγύηση” Καραμανλή στους εργαζόμενους της ΔΕΗ πριν ένα εξάμηνο, ότι το νέο ασφαλιστικό δεν θα τους άγγιζε.»

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που έχουν μουλαρώσει τόσο στη ΓΕΝΟΠ. Γιατί τους έπιασε μαλάκες η επιτομή της μαλακίας. Κατά την γνώμη μου τίποτα δεν τους νομιμοποιεί να ασκούν νταβατζηλίκι στις πλάτες τις δικές μας., όπως επίσης είναι και βρώμικο αυτό που κάνει ο κύριος Γκαζόζας (Τ.Αθανασόπουλος) και ανεβοκατεβάζει τους διακόπτες με σκοπό να τη πληρώσουν οι απεργοί. Μέσα στη παντοδυναμία του ο κατά φαντασίαν πρωθυπουργός ελπίζει ότι μόνο αυτός θα ασκεί νταβατζηλίκι. Όσοι απεργούν ανεξάρτητα για ποιό λόγο του χαλάνε τα σχέδια.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://mementumvivere.blogspot.com/

Είδες η Δ.Ε.Η;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ :: Πολιτική :: Ελλάδα-
Μετάβαση σε: