'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ

--- Forum ενάντια στα δήθεν ---

Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Ο Γ΄παγκόσμιος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΘΗΣΕΑΣ
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης

Αριθμός μηνυμάτων : 47
Registration date : 27/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Ο Γ΄παγκόσμιος   Τρι Απρ 01, 2008 1:54 am

Ανοίγω αυτό το θέμα απλά για ανταλλαγή απόψεων σχετικά με το αν θα γίνει ο Γ΄παγκόσμιος πόλεμος και με αφορμή την προσπάθεια στραγγαλισμού της Ρωσίας από τις ΗΠΑ.
Στη Σύνοδο Κορυφής του Βουκουρεστίου που αρχίζει την Τετάρτη διακυβεύεται η αντιπαράθεση ΗΠΑ - Ρωσίας. Το κύριο ζήτημα της Συνόδου Κορυφής του Βουκουρεστίου είναι το αν θα ενταχθούν ή όχι στο ΝΑΤΟ η Ουκρανία και η Γεωργία. Οι ΗΠΑ προσπαθούν να εγκαταστήσουν βάσεις όλο και πιο κοντά στη Ρωσία. Είναι γνωστό ότι η βάση των ΗΠΑ στο Κοσσυφοπέδιο είναι η μεγαλύτερή τους στην Ευρώπη. Εκτός από τα Βαλκάνια οι ΗΠΑ προσπαθούν να εντάξουν στο ΝΑΤΟ την Γεωργία και την Ουκρανία κάνοντας τον Εύξεινο πόντο Αμερικανική λίμνη.
Παραθέτω από ημερισία γιατί πέρασε η ώρα και νύσταξα.

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=4669&subid=2&tag=2616&pubid=1419334

Η Ουκρανία αξίζει γεωπολιτικά όσο όλες οι άλλες χώρες της Κεντρικής και Ανατολικής Ευρώπης μαζί, καθώς έτσι το ΝΑΤΟ μπαίνει πια στην καρδιά της Ρωσίας. Η Γεωργία είναι κρισιμότατη για τον έλεγχο του Καυκάσου και τους αγωγούς μεταφοράς πετρελαίου και φυσικού αερίου από την Κασπία και την Κεντρική Ασία προς τη Δύση. Αν η Γεωργία μπει στο ΝΑΤΟ, αφενός διευκολύνεται η ένταξη στο ΝΑΤΟ του πετρελαιοφόρου Αζερμπαϊτζάν και απομονώνεται πλήρως η ρωσόφιλη Αρμενία, και αφετέρου η Ρωσία θα κινδυνεύσει να χάσει τις ταραγμένες δημοκρατίες της στον Καύκασο, καθώς μια ΝΑΤΟική Γεωργία θα αποτελέσει ισχυρότατο κέντρο υπονομευτικών δραστηριοτήτων κατά της Μόσχας στις περιοχές αυτές.

Η αντίδραση του Κρεμλίνου σε μια τέτοια προοπτική είναι εξαιρετικά βίαιη. Ο Ρώσος πρεσβευτής στο ΝΑΤΟ Ντμίτρι Ραγκόζιν ήταν ωμός σε συνέντευξη που έδωσε στο γερμανικό περιοδικό Der Spiegel. Απείλησε ευθέως με... διάσπαση (!) της Ουκρανίας και της Γεωργίας, αν επιχειρηθεί η ένταξή τους στο ΝΑΤΟ.

«Η πλειονότητα των Ουκρανών δεν θέλει να μπει στο ΝΑΤΟ. Η Ανατολή και ο Νότος της χώρας, πάνω απ όλους η Κριμαία, είναι αυστηρά εναντίον της ένταξης. Στο ΝΑΤΟ θα έμπαινε μόνο η δυτική Ουκρανία. Η ανατολική Ουκρανία θα γινόταν ανεξάρτητη σε αυτή την περίπτωση ή θα γινόταν ένα ντε φάκτο κράτος σαν την Αμπχαζία. Δεν αποκλείω μια διάσπαση της Ουκρανίας. Αυτό όμως θα συνιστούσε αποσταθεροποίηση, την οποία καθόλου δεν θα ήθελαν οι Ευρωπαίοι», υπογράμμιζε χωρίς περιστροφές ο Ρώσος πρέσβης.

Σκληρή γλώσσα
Ιδια και σκληρότερη ακόμη γλώσσα χρησιμοποίησε ο Ντμίτρι Ραγκόζιν και για την περίπτωση της Γεωργίας.

«Η προσπάθεια να σπρώξουν τη Γεωργία στο ΝΑΤΟ είναι μία προβοκάτσια που μπορεί να οδηγήσει σε αιματοχυσία» τόνισε. «Αν η Γεωργία γινόταν μέλος του ΝΑΤΟ κάτω από την πίεση των ΗΠΑ, αυτό θα ήταν το τέλος της ως κυρίαρχου κράτους(!) γιατί και οι δύο επαρχίες της, η Αμπχαζία και η Νότια Οσετία, δεν θα ενταχθούν στη Δυτική Συμμαχία» πρόσθεσε, προειδοποιώντας ανοιχτά ότι σε μία τέτοια περίπτωση οι περιοχές αυτές θα ενσωματωθούν στη Ρωσία: «Εμείς δεν θέλουμε να ιδιοποιηθούμε ξένες περιοχές, όμως οι Αμπχάζιοι και οι Νοτιοοσετοί θέλουν να ανήκουν στη Ρωσία. Αν η Γεωργία μπει στο ΝΑΤΟ, θα χάσει οριστικά αυτές τις περιοχές. Δεν μπορούμε να παρατηρούμε αδρανείς. Οι Αμπχάζιοι και οι Νοτιοοσετοί είναι στενά συνδεδεμένοι με τους λαούς του Καυκάσου των ρωσικών περιοχών».

Ανάφλεξη στον Καύκασο
Οι πάντες γνωρίζουν ότι οι Ρώσοι εννοούν αυτά που λένε. Οι Αμερικανοί αδιαφορούν στη βάση της σκέψης ότι ακόμη και αν υλοποιηθούν οι ρωσικές απειλές, όποιο και αν είναι το κομμάτι της Ουκρανίας και της Γεωργίας που θα μπει στο ΝΑΤΟ, σίγουρα είναι καλύτερο από το τίποτα!

Οι Ευρωπαίοι όμως δεν το σκέπτονται έτσι. Τέτοιες εξελίξεις θα σηματοδοτούσαν την έναρξη ενός νέου ψυχρού πολέμου, με ολόκληρο τον Καύκασο να τυλίγεται στις φλόγες πολλαπλών ένοπλων αναμετρήσεων, που θα συμπεριλάβουν όλα τα κράτη εκείνης της περιοχής.

Ηδη οι Αμερικανοί υποκινούν βίαιες διαδηλώσεις της δεξιάς φιλοδυτικής αντιπολίτευσης εναντίον της φιλορωσικής κυβέρνησης της Αρμενίας, ενώ αντίστροφα δεκάδες χιλιάδες διαδηλωτές κατακλύζουν επί εβδομάδες και μήνες την Τιφλίδα, την πρωτεύουσα της Γεωργίας, διαδηλώνοντας εναντίον του φιλοαμερικανού προέδρου Μιχαήλ Σαακασβίλι.

Ενοπλες συγκρούσεις
Παράλληλα, στις αρχές Μαρτίου, είχαμε τις χειρότερες ένοπλες συγκρούσεις των στρατών του Αζερμπαϊτζάν και της Αρμενίας γύρω από το Ναγκόρνο Καραμπάχ την τελευταία δεκαπενταετία, με 16 νεκρούς.

Επιπροσθέτως, την περασμένη Παρασκευή η ρωσική Δούμα με ψήφους 440 έναντι ο (!) υιοθέτησε απόφαση, με την οποία καλεί τη ρωσική κυβέρνηση, σε περίπτωση που η Γεωργία ενταχθεί στο ΝΑΤΟ, να «εξετάσει τη δυνατότητα επιτάχυνσης της αντικειμενικής διαδικασίας επίτευξης κυριαρχίας εκ μέρους της Αμπχαζίας και της Νότιας Οσετίας, συμπεριλαμβανομένης και της αναγνώρισης της ανεξαρτησίας τους».

Διακύβευμα
Αντιδρούν οι Ευρωπαίοι στα σχέδια των ΗΠΑ

Οι Ευρωπαίοι όντως δεν ενθουσιάζονται από τέτοιες προοπτικές αναστατώσεων. «Αλλα κράτη, αρχής γενομένης από τη Γαλλία, θέλουν να διατηρήσουν τη σχέση τους με τη Μόσχα, πολύ περισσότερο που ήδη υποβάλλεται σε σκληρή δοκιμασία με τα θέματα του Κοσόβου και της αντιπυραυλικής ασπίδας» έγραφε χαρακτηριστικά η γαλλική Le Monde.

O Γερμανός υπουργός Εξωτερικών Φρανκ - Βάλτερ Στάινμαγερ εξέφρασε τον «σκεπτικισμό» του για την προοπτική ένταξης της Ουκρανίας και της Γεωργίας, ενώ ο Γάλλος ομόλογός του Μπερνάρ Κουσνέρ επέμεινε στην ανάγκη να ληφθεί υπόψη η «ευαισθησία» και ο «σημαντικός ρόλος» της Ρωσίας. Αρκετοί υπουργοί Εξωτερικών ευρωπαϊκών χωρών-μελών του ΝΑΤΟ υπενθύμισαν κατά τη Σύνοδό τους, στις αρχές Μαρτίου, ότι οι Ουκρανοί είναι διχασμένοι ως προς την ατλαντική στρατηγική της κυβέρνησής τους.

«Η επιστολή που εστάλη τον Ιανουάριο από το Κίεβο ζητώντας την ένταξη της Ουκρανίας στο ΝΑΤΟ γράφτηκε πίσω από τις πλάτες του Κοινοβουλίου, όπου η αντιπολίτευση έκανε την υπόθεση casus belli και απαιτεί δημοψήφισμα» γράφει η ισπανική El Pais, η οποία ισχυρίζεται ότι «υπάρχει μια συνεκτική ομάδα χωρών, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται η Ισπανία, η Γερμανία και η Γαλλία που δεν επιθυμούν να χώσουν το δάκτυλό τους στο μάτι του Πούτιν και ακόμη λιγότερο να το κάνουν αυτό στο Βουκουρέστι».

Το διακύβευμα, λοιπόν, είναι αν θα περάσουν ή όχι τη γραμμή τους οι Αμερικανοί στη Σύνοδο Κορυφής του ΝΑΤΟ, οδηγώντας σε οξεία σύγκρουση με τη Ρωσία.

Και μία ερώτηση; Θα μπορούσε να ξεκινήσει πόλεμος το καλοκαίρι; Πριν ή μετά τους Ολυμπιακούς; Η Κίνα είναι στρατηγικός σύμμαχος των ΗΠΑ(σύμφωνο της Σαγκάης) και οι ΗΠΑ, εταιρείες δηλαδή, χορηγός των Ολυμπιακών.
Για μένα ο Παγκόσμιος δεν θα ξεκινήσει αυτόματα αλλά για αρχή θα μπορούσε η Ρωσία να ξεκινήσει μία επέλαση ενάντια των φιλονατοϊκών για να σφίξουν λίγο οι κώλοι. Το σίγουρο είναι ένα. Είναι όλοι τους βιαστές της ανθρώπινης φύσης και του περιβάλλοντος με αρχηγό τον Μπους και ας πάρουν και φόρα να μας κάνουν τα τρία δύο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
HELLen
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης

Αριθμός μηνυμάτων : 37
Registration date : 22/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Γ΄παγκόσμιος   Τρι Απρ 01, 2008 10:20 am

Ωραια. Εφτιαξε η μερα μου σημερα. Τιποτε αλλο; Κατι σε "συντελεια του κοσμου αυριο";
Mad Question Mad
ΘΗΣΕΑΣ
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Γ΄παγκόσμιος   Τρι Απρ 01, 2008 6:23 pm

Dear Hellen.
Σκοπός αυτού του θέματος είναι απλά να σκεφτούμε ότι υπάρχει και αυτό το σενάριο. Αν δεν το είχες καν σκεφτεί και ξυπνώντας ένα πρωί καταλάβαινες ότι ξέσπασε πόλεμος θα σου άρεσε; Ο άνθρωπος μπορεί να κάνει τρέλες πάνω στην απελπισία του. Καλό είναι να γνωρίζουμε την αλήθεια, που είναι μαύρη, παρά να ζούμε σε έναν ιδεατό κόσμο.
Τα λέμε.
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης

Αριθμός μηνυμάτων : 147
Registration date : 20/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Γ΄παγκόσμιος   Τετ Απρ 02, 2008 7:35 am

Διαφωνώ και με τους δυο σας. Ούτε κλειστά τα μάτια, ούτε σενάρια τρόμου.
Κυνηγώντας και θρηνώντας το αύριο, χάνεις το σήμερα.
Όποιος θέλει να "είναι έτοιμος", ας είναι. Δεν θα αλλάξει την ροή των πραγμάτων.
Προτιμώ το τέλος να με βρει πίνοντας καφεδάκι ψύχραιμος και με ένα τσιγάρο στο χέρι,
παρά να αναλύω συνομωσίες.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://itaniepitas.blogspot.com
ΘΗΣΕΑΣ
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Γ΄παγκόσμιος   Παρ Απρ 04, 2008 1:51 am

Σίγουρα πρέπει να ζεις το παρόν και καλό είναι να μην ασχολείσαι και πολύ με τα του μέλλοντος, αλλά ούτε κυνηγώ το αύριο ούτε είμαι έτοιμος για αυτό αφού καλά καλά δεν είμαι έτοιμος για το σήμερα. Απλά θέλω να είμαι ενημερωμένος. Ούτε θρηνώ το αύριο και επίσης δεν είπα ποτέ ότι θα αλλάξω την ροή των πραγμάτων.
Η άποψή μου είναι ότι θα γίνει πόλεμος. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι μοιρολάτρης ούτε συνομωσιολόγος. Απλά αυτό αντιλαμβάνομαι από τα λίγα που διαβάζω.
Ο Μπους τα κατάφερε πάντως. Μην ξεγελιέστε από το βέτο και την μη ένταξη Ουκρανίας-Γεωργίας. Έτσι κι΄αλλιώς τα Σκόπια αναγνωρίζονται ήδη ως Μακεδονία και αργά ή γρήγορα Ουκρανία και Γεωργία θα ενταχθούν στο ΝΑΤΟ. Το σχέδιο για την ανάπτυξη Αμερικανικής αντιπυραυλικής ασπίδας στα Ευρωπαϊκά εδάφη εξελίχθηκε. Αυτή είναι η ουσία.Η ισχυροποίηση της Αμερικανικής στρατιωτικής δύναμης έξω από την πόρτα της Ρωσίας είναι γεγονός, κάτι που δεν αρέσει καθόλου στους Ρώσους.
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Γ΄παγκόσμιος   Παρ Απρ 04, 2008 7:38 am

OK, OK θα γίνει πόλεμος, αλλά μέχρι να γίνει, μη μας τα πρήζεις συνέχεια! lol!
ΘΗΣΕΑΣ
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Γ΄παγκόσμιος   Παρ Απρ 04, 2008 6:00 pm

Δεν ήξερα ότι σας τα πρήζω και δεν πρόκειται ξανά. Απλά διέγραψέ με από μέλος αφού και να θέλω δεν μπορώ να σας τα πρήζω.
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Γ΄παγκόσμιος   Σαβ Απρ 05, 2008 12:59 am

Έλα, έλα, δεν θέλω ηττοπάθειες και μιζέριες! Very Happy
John Black
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Registration date : 21/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Γ΄παγκόσμιος   Σαβ Απρ 05, 2008 9:55 am

Καλημέρες! Το βρίσκω λογικό να ανάβουν λίγο τα αίματα όταν μιλάμε για ζητήματα πολέμου και πόσο περισσότερο για τον Γ Παγκόσμιο.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο. Από την άλλη ότι παρασκηνιακά δρομολογείτε στην διεθνή πολιτική σκηνή έχει όλες τις προϋποθέσεις που οριοθετούν κλίμα πολέμου. Η κατάσταση νομίζω είναι λίγο περίεργη γιαυτό θα συμφωνήσω μαζί σου Θησέα. Αλλά πάλι θεωρώ ότι κύρια αιτία πολέμου θα είναι τα οικονομικά συμφέροντα μιας χώρας και όχι η εθνική της εδαφική της κυριαρχία. Θεωρώ ότι στις μέρες μας μια χώρα πριν κηρύξει πόλεμο θα φροντίσει να εξαντλήσει κάθε άλλο μέσο επιρροής που έχει όχι φυσικά από καλή καρδιά αλλά γιατί είναι ποιο οικονομικό μέσο εξουσίας η διπλωματία. Και πολλές φορές αποδεικνύεται ποιο σκληρή από έναν πόλεμο.

Μερικές φορές πολιτικά αναπολώ τις εποχές που ζούσαν οι Βοργίες και όταν θέλανε να κάνουν πόλεμο απλά καλούσαν τον αντίπαλο σε δείπνο και τον δηλητηρίαζαν. (Ας είναι καλά ο Μακιαβέλι) Έτσι γλίτωναν και τα πυρομαχικά. Οι Βοργίες καταστράφηκαν όταν βαρέθηκαν να δηλητηριάζουν τους αντιπάλους τους και ξεκίναγαν πολέμους. (Α στο μεταξύ δηλητηριάζονταν και μεταξύ τους για ψύλλου πήδημα.)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://mementumvivere.blogspot.com/
ΘΗΣΕΑΣ
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Γ΄παγκόσμιος   Σαβ Απρ 05, 2008 2:04 pm

Η αλήθεια είναι ότι σας έχω ζαλίσει λίγο με τέτοια θέματα και καλά έκανες V και μου το είπες γιατί τρώω τα κολλήματά μου ανά περιόδους και με βάζεις λίγο στη θέση μου. Δεν πειράζει να διαφωνούμε. Έτσι κι΄αλλιώς αυτό δείχνει ότι έχουμε διαφορετικές απόψεις και δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα. Και αν είμαστε και λίγο παρορμητικοί δεν πειράζει. Αρκεί να επανέρχεται η νηφαλιότητα και να επικρατεί η λογική.
Είσαι τομάρι και αλήτης και δεν θα μου λες τι να γράψω. Με ακουουουούς; Βλέπεις πόσο νηφάλιος είμαι;

Τέλος φίλε John black απλά να σου θυμίσω ότι η χώρα που έχει καταφέρει να κάνει κουμάντο στο οικονομικό επίπεδο είναι αυτή που πρώτα κατάφερε να επικρατήσει στα πεδία των μαχών και όχι το ανάποδο. Οι Αμερικανοί πρώτα έριξαν τις βόμβες στην Ιαπωνία και μετά αναπτύχθηκαν οικονομικά. Πάντα έτσι προχωρούσαν οι αυτοκρατορίες. Πρώτα το τσεκούρι και μετά η οικονομία. Η ουσία είναι ότι ο 20ος αιώνας ήταν ο αιώνας της απόλυτης τρέλας. Τόσοι πόλεμοι έγιναν τόσο αίμα χύθηκε αλλά μυαλό δεν βάλαμε. Η διαστροφή της εξουσίας επιτάσσει την χρήση κάθε μέσου για την διατήρησή της. Και σήμερα η Ρωσία πάει να κάνει κουμάντο στον οικονομικό τομέα αφού είναι η πιο πλούσια σε ά ύλες χώρα(αέριο, πετρέλαιο, κλπ) αλλά και σε παραγωγή όπλων δεν πάει πίσω. Είναι ο κύριος αναγωνιστής των ΗΠΑ σε πωλήσεις όπλων. Αυτό δεν αρέσει καθόλου στις ΗΠΑ γιατί για πρώτη φορά δεν μπορούν να την ελέγξουν(όπως έκαναν μέχρι και την προεδρία του Γέλτσιν).
Να είστε καλά παλικάρια.
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Γ΄παγκόσμιος   Σαβ Απρ 05, 2008 8:17 pm

Καταρχήν ΔΕΝ διαφωνούμε με το θέμα καθεαυτό.
Απλά έχουμε διαφορετική στάση απέναντί του.
(Και εδώ έρχομαι να βάλω μια ισορροπία, γιατί η συνεχής επανάληψη κουράζει ξέρεις...) cyclops
Κάτω η μοναρχία του Admin!

lol!
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Γ΄παγκόσμιος   Κυρ Απρ 06, 2008 12:02 pm

ΘΗΣΕΑΣ έγραψε:
Η αλήθεια είναι ότι σας έχω ζαλίσει λίγο με τέτοια θέματα και καλά έκανες V και μου το είπες γιατί τρώω τα κολλήματά μου ανά περιόδους και με βάζεις λίγο στη θέση μου. Δεν πειράζει να διαφωνούμε.

Μην δίνεις σημασία το ίδιο κάνει σε όλους.... afro
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://alladalla.blogspot.com/

Ο Γ΄παγκόσμιος
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ :: Κοινωνία :: Κόσμος-
Μετάβαση σε: